Solvency II

W Dzienniku Urzędowym UE z 17 stycznia 2015 r. opublikowano akt delegowany 2. poziomu do dyrektywy Wypłacalność II, tj. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II). To jest ostateczna wersja aktu delegowanego, zaakceptowana przez Radę UE i Parlament Europejski.

We wrześniowym numerze Miesięcznika Ubezpieczeniowego ukazał się artykuł Witolda Florczaka zatytułowany „ORSA – zadania do wykonania”. W artykule tym autor omawia podstawowe zadania do wykonania w ramach procesu własnej oceny ryzyka i wypłacalności (ORSA):

  1. przeprowadzenie oceny ogólnych potrzeb w zakresie wypłacalności;
  2. wykonanie oceny ciągłej zgodności z ustawowymi wymogami kapitałowymi;
  3. określenie oceny spełniania w sposób ciągły wymogów dotyczących obliczeń rezerw techniczno-ubezpieczeniowych;
  4. dokonanie oceny odchyleń od założeń leżących u podstaw obliczeń kapitałowego wymogu wypłacalności;
  5. powiązanie powyższych ocen z procesem zarządzania strategicznego i procesami podejmowania decyzji.

Link do artkułu można znaleźć w zakładce Publikacje.

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował dokument „The underlying assumptions in the standard formula for the Solvency Capital Requirement calculation”.

Dokument ma na celu wsparcie organów nadzoru i zakładów ubezpieczeń w stosowaniu Wytycznych dotyczących prospektywnej oceny własnych ryzyk (FLAOR) w latach 2014-2015 i następnie (w kolejnych latach) w przeprowadzaniu Własnej Oceny Ryzyka i Wypłacalności (ORSA).

EIOPA zobowiązał się do przygotowania tego dokumentu w następstwie przeprowadzonych konsultacji publicznych w 2013 roku dotyczących wytycznych przygotowawczych. Uczestnicy konsultacji prosili o przejrzyste i kompleksowych wskazanie sposobu wypełnienia jednego z zadań wynikających z FLAOR / ORSA: zadania dotyczącego oceny odchyleń od założeń leżących u podstaw obliczeń kapitałowego wymogu wypłacalności.

W dniu dzisiejszym Witold Florczak w trakcie konferencji "Polski Kongres Ubezpieczeniowy" był moderatorem dyskusji "Oczekiwania KNF względem przygotowań do Solvency II". W trakcie dyskusji omówiono następujące tematy:

  • obowiazujący harmonogram wdrożenia Solvency II,
  • Wytyczne EIOPA,
  • Corporate Governance w Solvency II,
  • obecny status wdrożenia Solvency II na rynku,
  • możliwe korzyści z wprowadzenia Solvency II.